(kondycyjny, startowy, regeneracyjny, treningowy)

Masaż sportowy polecany jest osobom uprawiającym sport rekreacyjnie i profesjonalnie. Dzięki stosowaniu tej metody sportowcy chronią swoje ciało przed zakwasami, nadmiernym napięciem mięśni, szybciej regenerują się po wysiłku, lepiej przygotowują do zawodów, łatwiej leczą kontuzje.

Masaż sportowy pełni różne funkcje i przebiega inaczej – w zależności od fazy przygotowań sportowca do zawodów, wysiłku fizycznego.

  • Masaż Kondycyjny

Wykonywany w czasie przerw w zawodach – w czasie po sezonie lub na jego początku, wtedy, gdy intensywność treningów jest mniejsza.

Cel masażu sportowego podtrzymującego to utrzymanie układu nerwowego, układu krążenia, a przede wszystkim – układu ruchu – w sprawności towarzyszącej czasowi większej aktywności fizycznej.

  • Masaż Startowy

Ten rodzaj masażu bardzo szybko rozgrzewa mięśnie i aparat więzadłowo-stawowy. Pozwala mięśniom zachować zdolność skurczową, a więzadłom – elastyczność.

Masaż startowy ma działać bardzo szybko, gdyż wykonuje się go na około 5 minut przed rozgrzewką.

  • Masaż Regeneracyjny (masaż powysiłkowy)

Stosowany bezpośrednio po treningu, zawodach, ale również w czasie między startami. Masaż sportowy powysiłkowy ma przywrócić organizm sportowca do formy sprzed wysiłku w jak najszybszym czasie, działa trzykrotnie silniej niż bierny odpoczynek po aktywności fizycznej.

  • Masaż Treningowy

Masaż wykonywany w całym cyklu treningowym. Ma na celu zwiększenie możliwości czynnościowych organizmu sportowca i utrzymywanie go w ciągłej gotowości do startów.

Jego długość i intensywność, jak w przypadku każdego masażu sportowego, dostosowane są do płci, masy, wieku sportowca oraz do rodzaju uprawianej dyscypliny.

Wykonanie masażu poprzedza wywiad dotyczący stanu pacjenta!